سیب
1397/10/15 شنبه استاندار تهران : زیربنای توسعه کشور در گرو ترویج فرهنگ کتابخوانی است استاندار تهران در دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان تهران گفت:زیربنای توسعه کشور و افزایش آگاهی جامعه در گرو ترویج فرهنگ کتابخوانی است.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، صبح چهارشنبه 12 دی ماه دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان تهران در سال جاری با حضور انوشیروان محسنی بندپی ، استاندار تهران؛ عیسی فرهادی، فرماندار؛ محمدجواد حق شناس، عضو شورای شهر؛ نعمت الله ترکی، رئیس سازمان برنامه و بودجه؛ فرزانه مروستی، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استاندار، حسن بیگی،معاون سیاسی و امنیتی استاندار؛احد جاودانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ علی نیکنام، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران و چند تن از اعضای حقوقی و حقیقی در سالن کنفرانس استانداری تهران برگزار شد.

در ابتدای این جلسه احد جاودانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و دبیر انجمن کتابخانه ها به بیان دستورات جلسه پرداخت و گفت:پیگیری واریزی درآمد شهرداری شهرستان ها به حساب انجمن استان و تشکیل منظم جلسات انجمن کتابخانه های شهرستانها به ریاست فرمانداران  از جمله مباحثی است که در این جلسه بیان خواهد شد.

محسنی بندپی استاندار تهران بیان این که مسیر فرهنگ‌سازی باید بر پایه دانش و آگاهی باشد گفت: کتاب‌خوانی زیربنای توسعه فرهنگی و بالندگی است از این رو باید در جهت ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی اهتمام ورزید؛احساس بی‌نیازی به مطالعه صدمات جبران‌ناپذیری برای جامعه به بار خواهد آورد و توسعه کشور در گرو توسعه فرهنگی است و توسعه فرهنگی نیز با کتابخوانی میسر خواهد شد.

استاندار تهران با بیان اینکه  وقتی کتاب جایگاه خود را در جامعه پیدا کند آن هنگام کتاب‌خوانی زیربنای توسعه فرهنگی می‌شود افزود: افزایش دانش وآگاهی یک ملت با غنی کردن فرهنگ مطالعه انجام خواهد شد و باید برای بارور کردن فرهنگ مطالعه در جامعه تلاش کرد؛ فرهنگ هر جامعه مبین هویت آن جامعه است و اگر عنصر فرهنگ را جامعه ساز می‌ دانیم باید برای کتاب و کتابخوانی برنامه ریزی مناسبی انجام شود و بسترهای لازم جهت خدمات دهی مناسب به مردم  در کتابخانه ها فراهم سازیم.

سپس علی نیکنام، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران به ارائه گزارشی از کتابخانه های عمومی استان تهران پرداخت و گفت: استان تهران با جمعیتی بالغ بر ۱۳ میلیون نفر ؛دارای ۱۵۵ باب کتابخانه نهادی شامل  121 کتابخانه شهری، ۲۸ کتابخانه در روستاها و ۶ باب کتابخانه سیار فعال است.

وی افزود:در حال حاضر تنها 149 باب کتابخانه در سطح استان فعال است که البته این تعداد نیزبه دلیل توزیع نامناسب منطقه ایی  یا دردسترس نیستند و یا به دلیل قدمت بالا نیاز به  بازسازی دارند به همین دلیل از سال 1393  در سمت مدیر کل کتابخانه های عمومی استان همواره دغدغه  ساماندهی کتابخانه ها را داشته و  تاکنون بسیاری از کتابخانه ها را شاداب سازی و استاندارد سازی کرده ایم.

نیکنام  با بیان اینکه برخی مناطق شهر تهران فاقد کتابخانه مرکزی است گفت:شهر تهران  و شهرستان های استان فاقد کتابخانه مرکزی  هستند که امیدورام در خصوص سرانه کتابخانه دراستان تصمیمات خوبی اتخاذ شود.

وی در خصوص منابع کتابخانه ها گفت: کتابخانه های نهادی استان تهران با مجموعه منابع بالغ بر ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نسخه کتاب و بخش های مخزن کتاب، سالن های مطالعه، بخش کودک، نوجوان، کتب مرجع و کمک درسی به بیش از172 هزار نفر عضو فعال در حال خدمت رسانی  هستند.

در ادامه هر یک از اعضا به بیان نظرات و دیدگاه های خود در خصوص کتابخانه های استان و پرداخت نیم درصد درآمد شهرداری  پرداختند.

گفتنی است برگزاری مستمر جلسات انجمن در شهرستان ها با حضور فرمانداران و پرداخت به موقع نیم درصد شهرداری ها(پایان هر ماه) از جمله مهم ترین مصوبات این جلسه بود.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 380