سب
1397/7/15 يكشنبه همزمان با روز تهران صورت گرفت؛ بازدید احمد مسجدجامعی از قدیمی ترین کتابخانه پایتخت احمد مسجد جامعی، عضو شورای شهر تهران همزمان با روز تهران ضمن بازدید از پروژه کتابخانه مرکزی پارک شهر از اداره کل کتابخانه ها به دلیل ارائه خدمات رایگان در این روز تقدیر کرد.
 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، شنبه ۱۴مهرماه، همزمان با روز تهران، احمد مسجد جامعی، عضو شورای شهر تهران به همراه اصحاب رسانه از پروژه کتابخانه مرکزی پارک شهر، که قدیمی ترین کتابخانه مرکزی تهران است، بازدید کرد و از نزدیک در جریان فعالیت های عمرانی و تعمیرات این کتابخانه قرار گرفت.

مسجدجامعی از قسمت‌های مختلف این کتابخانه بازدید کرد و گفت: اولین کتابخانه عمومی شهر تهران، کتابخانه پارک شهر است. در زمان ساخت پارک شهر که اولین بوستان تهران نیز بود ساخت این کتابخانه عمومی جانمایی شد. نکته قابل توجه این است که در زمان ساخت بوستان، آمفی تئاتر و ... نیز پیش‌بینی شده است.

وی افزود: طرح این کتابخانه فوق العاده بود؛ چراکه این کتابخانه دارای بخش های متنوعی همچون سالن اجتماعات، مخزن، سالن مطالعه گسترده، بخش کودک و... بوده است که اغلب جلسات ادبی نیز با حضور شاعران و نویسندگان برجسته در این مکان برگزار می شد؛ من و فرزندانم عضو این کتابخانه بودیم و به صورت مستمر با حضور در کتابخانه  از خدمات آن استفاده می کردیم.

وی رفتار کتابداران این کتابخانه را یکی از نکات مهم و تاثیرگذار در ترغیب عموم به کتابخوانی دانست و گفت: این کتابخانه دارای کارمندان و کتابداران بسیار باسابقه و علاقمند به حوزه کتاب بود که با رفتاری خوب و داشتن اطلاعات کافی بهترین مروج کتاب بودند؛ هر زمان وارد کتابخانه می شدم کتابداران را در میان قفسه های کتاب می دیدم که به دنبال کتاب مورد علاقه اعضا بودند.

مسجد جامعی تصریح کرد: کتابخانه پارک شهر، اولین کتابخانه شبانه روزی تهران بود که در سه شیفت به ارائه خدمات می‌پرداخت؛ در این روز که روز تهران نام گرفته، اگر سخن از اولین های تهران باشد، بی شک کتابخانه مرکزی پارک شهر در حوزه کتاب و کتابخوانی اولین است.

وی ادامه داد: این کتابخانه حدود دو سال قبل تعطیل و عملیات بازسازی آن آغاز شد؛ امیدواریم بتوانیم در سال جدید به این کتابخانه بیاییم و عضو شویم.

عضو شورای شهر افزود: از اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان نیز تشکر می‌کنم چراکه به بهانه روز تهران عضویت در کتابخانه‌های شهر تهران را امروز رایگان اعلام کردند.

در ادامه امیرحسین رضوی، مدیر پروژه پارک شهر به ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در کتابخانه پرداخت و گفت: ۱۵ تیرماه سال جاری این پروژه به ما سپرده شد؛ یکی از مباحث مهم پروژه تقویت سازه و رساندن این پروژه به ورژن های جدید آیین نامه ۲۸۰۰ زلزله بود که از ابتدا با مذاکراتی که با اسماعیل  شفاعی، معاون ادار ی و مالی نهاد و علی نیکنام، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران انجام دادیم، مقرر شد طرح معماری پروژه را بازنگری کنیم. پس از بازنگری به سرعت وارد بخش تقویت سازه ها شدیم که کار سختی بود، ‌ به ویژه در طبقه زیرین کتابخانه، اما به لطف خدا تا ۲۵ مرداد کل سازه های پروژه به روز شد.

وی افزود: در بخش بعدی ما مذاکراتی با علیرضا مختارپور، دبیر کل نهاد داشتیم که با نگاه خاص ایشان، ضد آتش کردن سازه ها و مقاوم سازی کامل پروژه در برابر حریق در دستور کار قرار گرفت.

مدیر پروژه پارک شهر گفت: در حال حاضر رعایت آیین‌نامه ضد زلزله و ضد حریق سازمان نظام مهندسی در مرحله اجرا است.

سپس اسماعیل شفاعی، معاون اداری و مالی نهاد کتابخانه ها به ارائه گزارشی از توافق های صورت گرفته در این پروژه پرداخت و گفت: تجهیزات این کتابخانه به روز خواهد شد و این کتابخانه با شرایطی مطلوب تر و به روز در اختیار عموم علاقمندان کتاب و کتابخوانی قرار خواهد گرفت.

در پایان این بازدید علی نیکنام، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران  گفت: این کتابخانه دارای ۵۰ هزار جلد کتاب در حوزه بزرگسال، ۱۵ هزار کتاب کودک و ۳۰ هزار جلد کتاب در بخش مرجع بود که در طراحی جدید کتابخانه، با بزرگ تر شدن مخزن تعداد منابع بیشتری به این کتابخانه تزریق خواهد شد.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 189