سیب

یسب

سیب

سیب
1397/10/11 سه‌شنبه در پنجمین کلاس دوره آموزشی کتاب سه گانه عشق ؛ عشق به خداوند موضوع نشست کتابخانه شهید باهنر شد  کتابخانه شهید باهنر شمیرانات عصر روز یکشنبه میزبان علاقه مندان به مباحث مذهبی و اخلاقی با محوریت عشق به خداوند از کتاب سه گانه عشق و تفسیر استاد برازش بود.

ه گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ استاد علیرضا برازش نویسنده کتاب سه گانه عشق (سه کتاب عاشق شو،   عاشق تو و همه را دوست داریم) روز یکشنبه ۹ دی در کتابخانه شهید باهنر شمیرانات به شرح کتاب عاشق شو از سه گانه عشق با موضوع عبادت و عبودیت پرداخت.

 وی در شرح محبت و عشق به خداوند گفت: امام سجاد علیه السلام فرمودند آنقدر محبت و دوست داشتن خداوند گرانبهاست که امکان ندارد کسی که محبت خداوند را در دل دارد آن را با چیز دیگری و یا با عبادت و یا حتی با بهشت عوض کند.

 وی گفت: اگر کسی به مقام قرب خداوند رسیده باشد امکان ندارد که آن مقام را با مقام دیگری عوض کند .

این استاد اخلاق اظهار داشت: خداوند به پیامبر خاتم صفت های زیادی را داده اند و خطاب به پیامبر (ص) می‌فرمایند «انک لعلی خلق عظیم» یعنی پیامبر دارای ویژگی اخلاقی است که از دیگر ویژگی‌های اخلاقی برتر است .

به گفته استاد برازش،   امام صادق علیه السلام درباره «انک لعلی خلق العظیم» می فرمایند: اینکه پیامبر اکرم خداوند را دوست داشت و عاشق خدا بود موجب شد که خداوند ایشان را با این صفت توصیف کنند.

این استاد اخلاق تأکید کرد: یکی از راه هایی که می توان به وسیله آن به محبت خداوند دست یافت این است که از خداوند بخواهیم محبت خود را در دل ما قرار دهد و عبادت ما را از روی ترس از جهنم و شوق بهشت قرار ندهد بلکه عبادت ما را عبادت شاکران و عاشقان قرار دهد.

نویسنده کتاب سه گانه عشق در ادامه تفسیر کتاب عاشق شو با اشاره به جلد ۲۴ کتاب بحارالانوار و تفسیر آیه «اهدنا الصراط المستقیم» اظهار داشت: امام صادق علیه السلام در خصوص این آیه  فرمودند که این آیه به این معناست که خدایا ما را به راهی که سر از عشق تو در می آوریم، هدایت کن.

 وی‌گفت: در مناجات خمس عشر هم آورده شده است که خدایا قلبم را از محبتت پر کن و در جای دیگر این مناجات عنوان شده است که خدایا مرا در حوض محبت خودت بینداز .استاد برازش در ادامه بیان عشق و محبت الهی، با اشاره به فصل فضیلت محبت و بیان ارزش های کتاب عاشق شو اظهار داشت: پیامبر (ص) و ائمه اطهار و سایر انبیا، عاشق خداوند بودند و اگر کسی پیامبر را می‌شناسد باید ایشان الگوی او باشند .

این استاد اخلاق در ادامه با اشاره به سخن امیرالمومنین(ع) در باب محبت الهی بیان کرد: معطرترین و گوارا ترین چیز در بهشت دوست داشتن خداوند و دوست داشتن در راه اوست.

 وی در ادامه با اشاره به فصل سوم کتاب با عنوان مقدمات نیل به مقام محبت تاکید کرد:  کسیکه می‌خواهد محب خداوند شود در این فصل می آموزد که چگونه باید این راه را آغاز کند و این مسیر را ادامه دهد.

ویبا بیان اینکه در این فصل عنوان شده است که چرا انسان فطرتاً خداوند را دوست دارد، گفت: هنگامی که انسان به محبت خداوند می‌رسد تمام لذائذ در نظر او بی اهمیت می شوند.

استاد برازش در ادامه با بیان اینکه در فصل دیگر کتاب انواع عبادت ذکر شده است اظهار داشت: عبادت دو نوع مقبول و غیرمقبول دارد، عبادت غیر مقبول، عبادتی است که از روی عادت، بدون فکر و ریا انجام می شود و عبادت مقبول دو نوع بی کلاس و با کلاس دارد؛ نوع اول آن به دلیل ترس از جهنم و شوق بهشت انجام می شود و دسته دوم عبادت شاکرانه و عارفانه است.

 این استاد اخلاق عنوان کرد که در  فصل دیگری از کتاب عاشق شو، عبادت عاشقانه مطرح می‌شود و صفات ضروری برای ورود به جرگه محبان خداوند عنوان می شود .

استاد برازش در ادامه با اشاره به تفاوت دعا و حدیث عنوان کرد: حدیث سخن معصوم است که در پاسخ به پرسش مخاطب و بر اساس فهم مخاطب بیان شده اما مخاطب دعا خداوند است که از فهم و درک نامحدود برخوردار است.

 در ادامه استاد برازش به بیان صفات ضروری برای ورود به جرگه محبان در کتاب عاشق شو پرداخت و از عنصر  «فکر» به عنوان یکی از صفات افرادی که خداوند را دوست دارند، یاد کرد.

وی توضیح داد که یکی از صفات افرادی که خداوند را دوست دارند این است که درباره خدا زیاد فکر می کنند .

وی در ادامه داشتن صداقت را برای دوست داشتن خداوند ضروری دانست و بیان کرد: در داشتن این صفت باید دقت کنیم که در جایی که بین خواسته درون انسان با خواسته خداوند تعارض ایجاد می شود، حرف خداوند را گوش دهیم.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 327