ضصی

سیب

ظطز
1397/10/11 سه‌شنبه به میزبانی کتابخانه عمومی پیروزی برگزار شد: پنجمین جلسه آموزشی «شرح و تفسیر صحیفه سجادیه و دعا» پنجمین جلسه آموزشی «شرح و تفسیر صحیفه سجادیه ودعا» با حضور علیرضا برازش، پژوهشگر حوزه قرآن و حدیث و جمعی از کتابداران و اعضاء در کتابخانه عمومی پیروزی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، پنجمین جلسه آموزشی «شرح و تفسیر صحیفه سجادیه و دعا» عصر دیروز (دوشنبه ۱۰ دی) با حضور علیرضا برازش، پژوهشگر حوزه قرآن و حدیث و جمعی از کتابداران و اعضای فعال در کتابخانه عمومی پیروزی برگزار شد.

علیرضا برازش در این جلسه با اشاره به دعای مکارم اخلاق، دعای بیستم صحیفه سجادیه، گفت: امام سجاد(ع) به ابعاد مختلف تقوا در دعای مکارم الاخلاق اشاره کرده است.

برازش در شرح دعای بیستم گفت: اولِ این دعا می فرماید: «اللّهمّ صلّ علی محمّد و ءال محمّد و حلّنی بحلیة الصّالحین و البسنی زینة المتّقین « (۱) خدایا مرا زینت بده به زینت صالحین، و زیور متقین را به من عنایت بفرما یعنی مرا جزو بندگان صالح و متقین و پرهیزگاران قرار بده سپس درباره‌ی متقین خصوصیاتی را ذکر می کند که ما را متوجه ابعاد جدیدی از معنا، مفهوم و مصداق تقوا می کند.

برازش در بیان ویژگی متقین گفت: اولین ویژگی متقین عدالت محوری است و «و کظم الغیظ»؛ فرو خوردن خشم دومین ویژگی افراد صالح و متقی است؛ سوم: «و اطفاء النّائرة»؛ یکی از کارهائی که لازمه‌ی تقوای ماست، فرو نشاندن آتش است آتش ها اختلافاتی است که بین مجموعه‌ها و گروه‌ها هست، این اختلافات در حکم آتش سوزان است. سعی همه باید این باشد که همه را اطفاء کنند.

وی ادامه داد: امام سجاد(ع) در این دعا می فرماید «و ضمّ اهل الفرقة»؛ کسانی که از جماعت مسلمین جدا می شوند، از افراد جامعه فاصله می گیرند، کوشش کنید اینها را نزدیک کنید، منضم کنید. کسانی که میانه‌ی راه هستند، اینها را به منزل مطلوب برسانید.

وی در شرح ادامه دعا اظهار داشت: «و اصلاح ذات البین»؛ میانه‌ی افراد را اگر اختلافی وجود دارد، اصلاح کنیم. «و افشاء العارفة و ستر العائبة»؛ درباره‌ی اشخاص، نقاط مثبت و خوبی را سراغ داریم افشاء کنیم و معایب را آشکار نکنیم.

برازش سبقت در خوبی ها، ترک سرکوب و سرزنش دیگران، کم شمردن کار خوب، گفتن حرف حق حتی اگر تلخ باشد و تعدادی از صفات دیگر که در این آیه آمده را از مصادیق تقوا برشمردو گفت: حضرت علی(ع) نیز در خطبه متقین ۱۱۴ صفت را از ویژگی افراد متقی ذکر می کند.

وی در ادامه به آیات متعددی از سوره های قرآن کریم اشاره داشت که به تقوا پرداخته است و گفت: آیه ۲۷ سوره مائده، آیه ۱۳ سوره حجرات، آیه ۱ و ۱۹۷ سوره بقره، آیه ۲۹ سوره انفال، آیه ۶۹ سوره عنکبوت، آیه ۷۱ سوره مریم و آیه ۲ سوره طلاق از جمله این آیات است که در آن بهترین توشه، بهترین درجه انسان ها، بهترین راه برون رفت از مشکلات و راه رسیدن به بهشت را داشتن تقوا می دانند.

گفتنی است جلسه آموزشی «شرح و تفسیر صحیفه سجادیه و دعا» روزهای دوشنبه ساعت ۱۴:۳۰ به مدت ده جلسه در کتابخانه عمومی پیروزی برگزار خواهد شد.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 330