نالان
1397/7/15 يكشنبه برگزاری نشست حافظ شناسی در کتابخانه عمومی شهید باهنر شمیرانات نشست حافظ شناسی با حضور جمعی از اعضای علاقمند در کتابخانه عمومی شهید باهنر شهرستان شمیرانات برگزار شد.
 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ به همت مریم ملکوتی مسئول و کتابداران کتابخانه، نشست حافظ شناسی با موضوع بیان آنچه حافظ از اندیشه ایران باستان در دیوان شعرش بیان کرده با حضور جمعی از اعضای علاقمند توسط مهسا پیروزفر کارشناس ارشد ادبیات نمایشی و مربی کلاس در کتابخانه عمومی شهید باهنر شهرستان شمیرانات برگزار شد.

در این نشست، مهسا پیروزفر مربی کلاس حافظ شناسی هدف از برگزاری این جلسه را بیان آنچه حافظ از اندیشه ایران باستان در دیوان شعرش بیان کرده عنوان کرد و افزود: برخی اندیشمندان و شاعران متاثر از مکتب مانی پرورش و تربیت را اثرگذار نمی دانند و معتقدند تربیت در آدم نااهل اثر نمی گذارد این افراد از موجود مورد پرورش تغییر ماهیت می خواهند و از سویی اصلی را برای خود در نظر می گیرند که اگر چیزی با آن سازگاری نیافت آن را نادرست می انگارند.

وی افزود: در مکتب حافظ پرورش و تربیت پایه کار است و رهروان از پرورش پروردگاران و آموزگاران خود بهره مند می شوند؛ همانطور که در مکتب زرتشت و آیین مهر آمده حافظ نیز معتقد است با پرورش درنده خویی از طبیعت آدمی رخت بر می بندد.

گفتنی است پرورش و نتایج آن در اندیشه حافظ و مکتب زرتشت، تفاوت آن با مکتب مانی و دوری از گزافه گویی و پرمدعائی در اندیشه حافظ از مباحث مطرح شده در این نشست بود و در پایان غزلیات شماره 92 و 93 دیوان حافظ بازخوانی شد.

 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 116