1

2

3
1397/10/16 يكشنبه دهمین جلسه کارگاه شاهنامه خوانی در کتابخانه علامه رازی شهرستان ورامین برگزار شد جلسه دهم کارگاه شاهنامه خوانی؛ شرح، تفسیر و خوانش ابیات با تدریس اکرم باروطی مدرس دانشگاه در کتابخانه عمومی علامه قطب الدین رازی ورامین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ جلسه دهم کارگاه شاهنامه خوانی؛ شرح، تفسیر و خوانش ابیات با حضور اکرم باروطی مدرس دانشگاه و جمعی از اعضای علاقمند در کتابخانه علامه قطب الدین رازی ورامین برگزار شد.

در این نشست باقی مانده ابیات بخش "هوشنگ" بررسی و ابیات بخش "طهمورث" تحلیل، تفسیر و بازخوانی شد سپس تحقیق حاضرین درباره نام «دیو خروزان» که از تکالیف جلسه قبل بود بررسی شد.

استاد باروطی درباره «دیو خروزان» که در داستان هوشنگ آمده گفت: این دیو اولین دیوی است که در شاهنامه با آن روبرو می شویم؛ خزوزان دیو همان موجود زیانکاری است که سیامک فرزند هوشنگ را از پای در می آورد.

وی درباره واژه دیو گفت: این کلمه از daeva اوستایی وارد زبان فارسی شده و معمولا موجودات زیانکار را در دوره باستان با این نام می خواندند؛ البته در بخش هایی از شاهنامه فردوسی دیوها اقوامی از مرد بد و اهریمن صفت بودند چنانکه در مصرعی گفته شده، تو مر دیو را مردم بد شناس

باروطی درباره "دوره یخبندان" که در این دوره است گفت: حمله و لشگرکشی دیوان به سرزمین هوشنگ، پلنگینه پوشیدن مردم، و مقابله با دیو سیاهی و سرما و پناه بردن موجودات به کوهها و غارها و در نهایت کشته شدن سیامک و غلبه دیوان همگی اشاره به دوره ای از دوران اساطیری جهان دارد که انسان و حیوانات در آن دوره اسیر سرما و یخبندان کشنده شدند و سعی کردند با پناه گرفتن در کوه ها و غارها خود را نجات دهند..

در ادامه داستان طهمورث بازخوانی و تفسیر شد، باروطی درباره داستان طهمورث افزود: دوران طهمورث با جنبه های بسیاری از ترقی تمدن بشر همراه بوده و اهلی شدن پرندگانی چون خروس و ماکیان و رام کردن اسب به این دوره مربوط است.

استاد باروطی در بخش پایانی مباحثشان به پیدایش خط در این دوره اشاره داشت و گفت: در شاهنامه وقتی دیوان اسیر و مغلوب یاران طهمورث می شوند پیشنهاد می دهند در ازای زنده ماندن خط و یک هنر جدید به یاران طهمورث بیاموزند و اینگونه بشر اولیه از دیوان، خط می آموزد؛ آنچه در متون دینی کهن ایرانیان باستان موجود است نشان می دهد که خط ابتدا از سوی اهورامزدا به سپنت مینو داده شده، اما اهریمن این داده مقدس را می رباید و به دیوان می دهد؛ در واقع این هنر یک هنر ایزدی است.

گفتنی است نشست های تفسیر و خوانش شاهنامه فردوسی دوشنبه هر هفته از ساعت 16 الی 18 در کتابخانه علامه قطب الدین رازی شهرستان ورامین برگزار می شود.

بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 288